Chrapanie. Uciążliwy problem dzieci i dorosłych

co to jest chrapanie

Wszyscy cenimy sobie spokój, szczególnie w nocy, gdy chcemy odpocząć po ciężkim dniu i wyspać się, by nabrać energii na dzień kolejny. Niestety, nocny wypoczynek utrudnia niekiedy problem, który dotyka wielu osób, kobiet i mężczyzn w każdym wieku – chrapanie.  Problem ten może być jednak o wiele głębszy, a gdy znajdzie się jego przyczynę, łatwo jest ją wyeliminować. Czym więc jest chrapanie w nocy, co to jest bezdech i co go powoduje?


Nawigacja:

Kogo dotyka problem z chrapaniem?

Statystyki mówią, że problem z chrapaniem dotyczy co dziesiątej osoby, w większości mężczyzn. Chrapanie u kobiet pojawia się zwykle w okresie menopauzy. Przeważnie chrapanie w nocy jest jedynie problemem powodującym dyskomfort u osób przebywających w otoczeniu chrapiącego, ponieważ około 60% dorosłych chrapie w spośród fizjologiczny – nieszkodliwy dla zdrowia. Bywa jednak szkodliwy dla snu, ponieważ średnio z powodu dźwięków emitowanych przez chrapiące osoby tracimy godzinę do 1,5 godziny cennego snu. Nie jest to dziwne, ponieważ dźwięki te można porównać głośnością do pracującej koparki na poziomie około 90 decybeli.


Co powoduje uporczywe i głośne chrapanie?

Niektórzy sądzą, że problem z chrapaniem to choroba, którą należy leczyć. Nie jest to jednak do końca prawda – chrapanie przez nos u kobiet i u mężczyzn to objaw tego, że przepływ powietrza przez gardło jest utrudniony. Podczas snu wiotczeje mięśniówka, a tylna część gardzieli opada, w wyniku czego dotyka języka u nasady. Niewielka szczelina, która powstaje w tym miejscu, pozwala w nocy oddychać normalnie. Jeśli jednak drogi oddechowe nie są drożne z różnych powodów, pojawia się problem z przepływem powietrza. Stężenie dwutlenku węgla w organizmie wzrasta, a mózg dostaje sygnał, że ze śpiącym człowiekiem dzieje się coś złego. By opanować sytuację, do pracy pobudzane są dodatkowe mięśnie – przepona oraz mięśnie klatki piersiowej. W tym momencie następuje gwałtowny wdech, który następuje po bezdechu trwającym nawet około minuty. Jeśli jednak bezdech pojawia się częściej niż 10 razy na godzinę, mamy do czynienia z bezdechem sennym, co wymaga już konsultacji lekarskiej.

Nagminne i męczące chrapanie w ciąży

Warto przy tym wiedzieć, że poważnym problemem może być chrapanie w ciąży. Powoduje je obrzęk śluzówki nosa, który często pojawia się u ciężarnych. Nie bez znaczenia jest także przyrost wagi. Konsekwencją nieleczonego chrapania w nocy u ciężarnych może być zmęczenie, bardziej zwiększa się ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego.


Co może powodować chrapanie u dziecka?

Chrapanie dziecka może mieć wiele przyczyn, niektóre mijają same, inne natomiast wymagają konsultacji. Co może powodować chrapanie u dziecka?

  • przerośnięte migdałki,
  • alergia,
  • niedrożność nosa,
  • wiotkość krtani.

Co to jest bezdech senny?

Bezdech zawsze pojawia się razem z chrapaniem, choć osoba chora nie zawsze zdaje sobie sprawę z tego, że problem ten u niej występuje. Bezdech powoduje, że do krwi dociera zbyt mało tlenu, w wyniku czego organizm jest niedotleniony, przemęczony i osłabiony. Do najczęściej występujących objawów bezdechu należą:

  • nieregularne chrapanie przerywane ciszą,
  • niespokojny sen,
  • nagłe wybudzenia ze snu,
  • nadmierna potliwość,
  • poranny ból głowy,
  • uczucie zmęczenia,
  • trudności z koncentracją.

Źródła i literatura

  1. Chrapanie; Małgorzata Maria Tafil-Klawe, Jacek Jan Klawe; Wydawnictwo Lekarskie PZWL; 2005