Chrapanie – leczenie, które pomoże zwalczyć problem

jak wyleczyć chrapanie

Chrapanie stanowi problem, który spędza sen z oczu – niestety nie tylko metaforycznie, także dosłownie. Ma wiele przyczyn, od nieprawidłowej pozycji podczas snu i nadwagi, aż po poważne zaburzenie, jakim jest obturacyjny bezdech senny. Dlatego nie warto go ignorować i czekać, aż się nasili lub doprowadzi do zagrożenia zdrowia i życia. Gdy pojawia się chrapanie, leczenie może przybierać rozmaite formy.


Nawigacja:

Gdy zaczynamy regularnie chrapać leczenie nie powinno być przez nas odkładane i lekceważone

Wiele chrapiących osób zastanawia się, czy ich problem w ogóle da się leczyć. Na szczęście medycyna oferuje dziś pewien repertuar sposobów, od profilaktyki aż po operacje laryngologiczne. Istnieją więc sposoby na przywrócenie komfortu snu sobie i współlokatorom. Warto zacząć wdrażać działania już w momencie, gdy osoby śpiące obok zgłaszają problem pochrapywania. Jak zwalczyć chrapanie i na czym może polegać leczenie chrapania przy wykorzystaniu różnych technik?


Jak leczyć chrapanie poprzez odpowiednią profilaktykę?

Działania profilaktyczne uczą, jak zapobiec chrapaniu, gdy dopiero ujawniła się skłonność do niego. Chrapanie może wynikać na przykład z:

  • nadwagi lub otyłości,
  • palenia papierosów lub picia alkoholu,
  • nieprawidłowej pozycji podczas spania,
    niekorzystnych warunków panujących w sypialni,
  • źle dobranej poduszki.

Wszystkie te przyczyny można usunąć. Poduszka powinna zapewniać podparcie głowie, a jednocześnie nie wymuszać nadmiernego zgięcia szyi – dobrym pomysłem jest wymiana zwykłej poduszki na ortopedyczną, z dodatkową korzyścią dla kręgosłupa szyjnego. Łóżko można lekko pochylić, stosując podkładkę pod zagłówek, tak, by nogi znajdowały się nieco poniżej głowy. Bardzo często osoby pytające lekarza, jak walczyć z chrapaniem otrzymują też polecenie rzucenia palenia lub pozbycia się nadprogramowych kilogramów. Takie działania, wraz z dbaniem o odpowiednią temperaturę i wietrzenie sypialni przed snem, przynoszą także korzyść ogólnemu stanowi zdrowia. A jeśli profilaktyka nie wystarcza? Jak zlikwidować chrapanie?

Leczenie chrapania nieinwazyjnymi metodami

Istnieją także specjalne leki obkurczające śluzówkę i sprawiające, że podniebienie miękkie nie jest wprawiane w drgania pod wpływem oddechu. Spraye, aerozole, tabletki oraz inne formy leków są polecane osobom, które interesuje leczenie chrapania bez interwencji operacyjnych. Trzeba jednak bardzo na nie uważać, gdy wykryty został obturacyjny bezdech senny. Dodatkowe obkurczanie śluzówki może sprawić, że przebieg choroby będzie poważniejszy i szybciej doprowadzi do niedotlenienia lub chorób krążenia.

Istnieje sposób, który staje się coraz popularniejszy wśród pacjentów

Oprócz przyjmowania leków można również walczyć z chrapaniem stosując skuteczne opaski. Zakładane na głowę, utrzymują podbródek i całą żuchwę w prawidłowym położeniu i uniemożliwiają otwieranie ust. Oprócz opasek stosuje się także urządzenia wykrywające wibracje i wysyłające impuls przypominający o zmianie pozycji. Takie urządzenia mogą jednak, w przeciwieństwie do skutecznych opasek, zaburzać sen.


Operacja podniebienia jako ostatnia deska ratunku

Jak wyleczyć chrapanie, jeśli sposoby domowe i farmakologiczne nie przynoszą skutku? Zabiegi laryngologiczne mające na celu zapobiec chrapaniu polegają na usztywnieniu podniebienia miękkiego. Wykonuje się je z pomocą laserów, wszczepianych implantów lub elektrod pod napięciem. Sama operacja jest bezbolesna, jednak rekonwalescencja przebiega dość niekomfortowo.

Literatura i źródła

  1. Zaburzenia oddychania w czasie snu; Zieliński J, Koziej M., Mańkowski M.; Wydaw. Lekarskie PZWL; Warszawa 1997
  2. Zaburzenia czynności układu sercowonaczyniowego u chorych z zespołem obturacyjnego bezdechu sennego; Myśliński W, Dybała A, Mosiewicz J et al.; Wiad. Lek 2005; 58 (1-2).
  3. Paroxysmal atrial fibrillation in sleep; Coccagna G, Capucci A, Bauleo S et al.; Sleep 1997; 20: 396-398