Lek na chrapanie – jaki wybrać dla dobrych efektów?

jaki lek na chrapanie

W aptekach można dziś znaleźć mnóstwo środków, które mają na celu zapobieganie chrapaniu. Choć niektóre osoby potrzebują operacji, by przestać chrapać, innym wystarczy zmiana  trybu życia i przyzwyczajeń lub kupienie odpowiednich preparatów. Na jakie leki przeciw chrapaniu warto postawić, by być pewnym efektu? Na czym opiera się działanie takich leków i czy są one bezpieczne?

W jaki sposób działa lekarstwo na chrapanie?

Główną przyczyną chrapania jest zwiotczenie podniebienia miękkiego. Gdy w czasie snu otwierają się usta, przepływ powietrza wprawia podniebienie w drgania i powoduje charakterystyczny, uciążliwy dla domowników dźwięk. Aby wyeliminować chrapanie, konieczne jest wzmocnienie podniebienia. Aby zacząć przyjmować leki na chrapanie, warto najpierw skonsultować się z laryngologiem, który ustali jego przyczynę. Jeśli przyczyną chrapania jest wada anatomiczna lub jakieś zaburzenie, na przykład przerost migdałków, żaden lek nie pomoże – konieczny będzie zabieg. Jeśli jednak przyczyna nie leży w budowie jamy ustnej lub nosowej, a chrapanie nie przebiega z nocnymi bezdechami, można leczyć je specjalnymi preparatami.

Na uporczywe chrapanie leki przyjmują przeróżne formy

W przypadłości, jaką jest chrapanie leki działają jedynie objawowo. Pozwalają zapobiegać w mniejszym lub większym stopniu powstawaniu drgań na podniebieniu. Preparaty dostępne w różnych formach obkurczają naczynia krwionośne w ścianach podniebienia, co usztywnia je i zapobiega chrapaniu. Lekarstwo na chrapanie można przyjmować w różnych mniej i bardziej wygodnych formach, w tym:

1. W tabletkach i kapsułkach

Ta forma leków na chrapanie nie jest tak szybka i skuteczna, jak aplikowane bezpośrednio na podniebienie spraye i aerozole, dlatego nie jest tak często spotykana.

2. W sprayu lub specjalnym aerozolu

Leki w tej formie przyjmuje się poprzez psikanie specjalnym dozownikiem do nosa lub do gardła, zgodnie z przeznaczeniem.

3. W formie rozpuszczalnych listków

Ich stosowanie polega na wkładaniu listków do ust, gdzie rozpuszczają się i uwalniają substancje czynne.

4. W plastrach przyklejanych na nos

Plastry uwalniają przez kilka godzin substancję obkurczającą naczynka krwionośne. Istnieje także możliwość kupienia silikonowych aparatów, które, wkładane do nosa, rozszerzają jego skrzydełka i poprawiają przepływ powietrza, zmniejszając problem chrapania.

Czy leki na chrapanie w ogóle działają?

Skuteczny lek na chrapanie może faktycznie pomóc w zwalczeniu tego problemu. Warunkiem jest jednak przyczyna chrapania, która nie tkwi w wadzie anatomicznej budowy nosa czy gardła, tylko w zwiotczeniu tkanek. Niekiedy trzeba też wypróbować kilka preparatów, żeby znaleźć ten działający lek na chrapanie. Nie ma tu rozwiązań uniwersalnych.

Leki przeciw chrapaniu nie są jednak dla wszystkich!

Stosowany na chrapanie lek obkurcza naczynia krwionośne, by zmniejszyć obrzęk tkanek, niekiedy działa także przeciwzapalnie. Głównie pierwszy aspekt jego działania sprawia, że nie nadaje się dla każdego. U osób cierpiących na nocne bezdechy leki na chrapanie mogą spowodować nasilenie problemów i niebezpieczne dla zdrowia i życia sytuacje. Dlatego lepiej jest nie stosować ich bez wcześniejszej konsultacji z laryngologiem. Istnieją także specjalne poradnie zaburzeń snu, w których można sprawdzić, czy stosowanie leków obkurczających śluzówkę na nos będzie na pewno bezpieczne.

Literatura i źródła

  1. Practice guidelines for the perioperative management of patients with obstructive sleep apnea: a report by the American Society of Anesthesiologists Task Force on Perioperative Management of patients with obstructive sleep apnea; Gross JB, Bachenberg KL, Benumof JL et al.; Anesthesiology 2006; 104(5): 1081–1093
  2. Health care costs and the sleep apnea syndrome; Wittmann V, Rodenstein DO.; Sleep Med Rev 2004; 8: 269-279.
  3. Prevalence of insomnia In Poland – results of the National Health Interview Survey; Klejna A, Rymaszewska J, Wojtyniak B et al; Acta Nuropsychiatrica 2003; 15 (2): 68-73.
Możesz zostawić odpowiedź, lub trackback z własnej strony.

Zostaw odpowiedź

Strona powstała we wsparciu WordPress