Zabieg na chrapanie – jaki wybrać?

zabieg na chrapanie

Chrapanie to nie tylko uciążliwy odgłos, uprzykrzający życie chrapiącemu i osobom śpiącym w pobliżu. Chrapanie może też być groźne dla zdrowia, zwłaszcza gdy wiąże się z bezdechem. Chrapiąca osoba bywa niedotleniona, czasem ta przypadłość wiąże się także z problemami z krążeniem. Oprócz domowych i farmakologicznych sposobów, można także zdecydować się na leczący chrapanie zabieg. Z czym wiąże się taka decyzja i na jakie zabiegi można się zdecydować?


Nawigacja:

Zabiegi na chrapanie stanowią ostateczność

Pierwszy front w walce z chrapaniem to zawsze zmiana trybu życia (rzucenie nałogów, zmiana pozycji podczas spania, kupno poduszki ortopedycznej). Drugą linią są leki na chrapanie, które obkurczają śluzówkę i utrudniają powstawanie drgań o charakterystycznym dźwięku. Niekiedy jednak żadne z tych działań nie przynosi skutku. Chrapanie nie tylko nie mija, ale jest coraz bardziej uciążliwe, utrudnia wszystkim sen i wprawia chrapiącego w zakłopotanie. Pozostaje wizyta u specjalisty i wykonanie zabiegu.

Jaki lekarz od chrapania zajmuje się zaburzeniami snu?


Wizyta u lekarza i przedstawienie mu swojego problemu są niezbędne, by przeprowadzić zabieg. Lekarz od chrapania to laryngolog, ponieważ zjawisko to wiąże się zawsze z jamą ustną lub nosową. Laryngolog przede wszystkim ustali, gdzie tkwi przyczyna chrapania – w krzywej przegrodzie nosowej, przeroście migdałków czy w samym podniebieniu miękkim. Dopiero potem zdecyduje, czy w tym konkretnym przypadku wskazany jest zabieg na chrapanie i jak dokładnie powinien on wyglądać. A zbiegi wyglądają różnie, w zależności od tego, jaka jest przyczyna chrapania i jaką metodą najłatwiej będzie ją raz na zawsze usunąć. Wachlarz zabiegów na chrapanie jest dziś bardzo szeroki.

W zależności od lokalizacji problemu

Problemy wywołujące chrapanie są zazwyczaj zlokalizowane w nosie, na podniebieniu lub w języku. Mogą być także kwestią przerośniętych migdałków, które należy usunąć. Dopóki nie zostaną wycięte, żadna inna operacja na chrapanie nie przyniesie skutku.

1. Zabiegi podniebienia, czyli laserowe leczenie chrapania


Najczęściej stosowanymi technikami w tym przypadku jest laserowe leczenie chrapania lub technika polegająca na wykorzystaniu fal radiowych i niskich temperatur. Obie te techniki mają na celu wytworzenie blizn na podniebieniu miękkim. Same operacje nie są bolesne i nie trwają długo, jednak rekonwalescencja bywa nieprzyjemna. Istnieje także możliwość wszczepienia implantów w podniebienie. Wszystkie te zabiegi dążą do usztywnienia podniebienia miękkiego. Zarówno leczenie chrapania laserem, jak i inne metody operacji podniebienia są bardzo skuteczne.

2. Zabiegi na nosie, czyli wewnętrzna operacja na chrapanie

W celu zlikwidowania chrapania stosuje się metody obkurczania małżowin nosowych lub septoplastykę – korektę przegrody nosowej. Przerośnięte małżowiny nosowe można także korygować za pomocą wiązki laserowej. Efekt jest trwały i przynosi znaczną poprawę komfortu i skuteczności oddychania przez nos, co przekłada się na niechrapanie.

3. Inne, alternatywne zabiegi

Aby wyeliminować chrapanie, wykonuje się także zabieg usuwania przerośniętych migdałków – kiedy to one odpowiadają za dolegliwość. Istnieje także kilka zabiegów mających na celu zmniejszenie odpowiedzialnego za utrudnienia w oddychaniu języka. O tym, jaki zabieg należy wybrać i który przyniesie najlepsze efekty, decyduje lekarz w porozumieniu z pacjentem.

Literatura i źródła

  1. Obstructive Sleep Apnea; Sean M, Caples, DO, Apoor S et al.; Annals of Internal Medicine 2005; 142: 187–191.
  2. Long-term cardiovascular outcomes in men with obstructive sleep apnea-hypopnea with or without treatment with continuous positive airway pressure: an observational study; Marin JM, Carizo SJ, Vicente E et al.; Lancet 2005; 365:2034-41.
  3. Familial aggregates in obstructive sleep apnea syndrome; Guilleminault C, Partinen M, Hollman K et al.; Chest 1995; 107: 1545-1551.