Jakie są skuteczne sposoby na chrapanie?

skuteczne sposoby na chrapanie

Nie ma zapewne osoby, która w swoim życiu nie zetknęłaby się z chrapaniem swoim lub osoby śpiącej obok. Każda z nich przyzna, że dźwięki wydawane przez towarzysza przez sen mogą skutecznie zakłócać wypoczynek i powodować zmęczenie kolejnego dnia. Jednak chrapanie to nie tylko problem, który nie pozwala spać spokojnie – w niektórych przypadkach nieleczone może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jak więc sobie radzić i czy istnieją skuteczne metody na chrapanie?

Sposoby na chrapanie

By polecić najlepszy sposób na chrapanie, najpierw warto wyjaśnić, czym ono jest i jak to się dzieje, że niektórzy nocą zakłócają sen towarzyszom, a inni nie. Wszystko dzieje się dlatego, że mózg podczas snu odłącza pewne mięśnie sprawiając, że tylna część gardzieli wiotczeje, a język opada. W ten sposób powstaje niewielka szczelina, wystarczająca, by podczas snu powietrze swobodnie się przez nią przedostawało. Jednak w niektórych przypadkach jest to utrudnione i w wyniku tego powstają dźwięki przypominające charczenie, co spowodowane jest drganiami. Najczęstszymi przyczynami chrapania są:

 • otyłość,
 • niedrożność dróg oddechowych,
 • powiększone migdały,
 • alergie,
 • skrzywienie przegrody nosowej,
 • niewłaściwa budowa gardła,
 • picie alkoholu oraz palenie papierosów.

Choć chrapanie samo w sobie nie jest niebezpieczne, bywa niekomfortowe, warto więc zastanowić się nad skutecznym sposobem na chrapanie, by zapewnić sobie i bliskim zdrowy sen.

Chrapanie – domowe sposoby

W walce z chrapaniem najprościej zacząć od sposobów domowych. Łatwo to zrobić, zmieniając styl życia i przyswajając dobre nawyki, które sprawią, że nieprzyjemne nocne odgłosy przejdą do historii.

 • Zmiana pozycji do spania. Najczęściej chrapie się, leżąc na plecach, ponieważ w tej pozycji język zapada się, utrudniając przepływ powietrza. Warto więc przyzwyczaić się do zasypiania na boku.
 • Wyleczenie infekcji. Za chrapanie często odpowiada niedrożność dróg oddechowych. Jeśli masz katar – wylecz go, podobnie rzecz ma się z powiększonymi migdałkami czy infekcjami gardła.
 • Odstaw używki. Nikotyna oraz alkohol nie sprzyjają zdrowemu oddechowi w nocy i zdrowiu w ogóle, lepiej więc podjąć próbę odstawienia ich. Na co najmniej dwie godziny przed snem nie powinno się spożywać alkoholu, który powoduje wiotczenie gardła, co skutkuje chrapaniem.
 • Co pomaga na chrapanie? Zmiana diety, szczególnie jeśli masz nadwagę. Postaw na zdrowszy styl życia, jedz więcej warzyw i owoców – szybko zauważysz zmianę nie tylko w znikających kilogramach, ale także w zwiększeniu się komfortu snu. Dołącz do tego również ćwiczenia fizyczne. Nawet zwykła gimnastyka czy rozciąganie się pomogą w osiągnięciu szczuplejszej sylwetki.
 • Przygotuj sypialnię. Odpowiednia temperatura do spania wynosi od 18 do 21 stopni, gdy jest cieplej, śpimy gorzejWarto zadbać także o to, by wilgotność powietrza oscylowała w granicach 40-60%., co na chrapanie pomoże, ponieważ zbyt suche powietrze podrażnia śluzówkę.

Dobrze jest zadbać o komfortowy sen tak swój, jak i bliskich osób, dlatego zacznij walkę z chrapaniem już dziś.

Możesz zostawić odpowiedź, lub trackback z własnej strony.

Zostaw odpowiedź

Strona powstała we wsparciu WordPress