Przyczyny chrapania – skąd się bierze?

skąd się bierze chrapanie

Chrapanie każdej nocy zakłóca sen wielu osób. Nie da się ukryć, że jest to dolegliwość przykra szczególnie dla tych, którzy śpią obok chrapiącego, jednak może mieć przykre konsekwencje dla każdej ze stron. Nie w każdym wypadku jednak chrapanie jest rzeczywiście groźne dla zdrowia. By sprawdzić, czy istnieje powód do zmartwień, warto przede wszystkim dowiedzieć się, dlaczego chrapiemy i jakie są najczęstsze przyczyny chrapania.


Nawigacja:

Fizjologiczna przyczyna chrapania

Nie ma chyba osoby, która nie spotkałaby się z chrapaniem, swoim lub partnera. Jest to bezwiedne wydawanie odgłosów przypominających charczenie podczas snu. Głośność tych dźwięków bywa porównywana do pracującej kosiarki – około 90 decybeli. Tyle wystarczy, by utrudnić przyjemny sen osobom w otoczeniu chrapiącego człowieka. Jakie są jednak przyczyny chrapania?

Podczas snu wiotczeje mięśniówka, a tylna cześć gardzieli opada, dotykając nasady języka. Powstaje w ten sposób niewielka przestrzeń, wystarczająca jednak, by powietrze swobodnie przez nią przepływało. Bywa jednak, że drogi oddechowe są niedrożne – wtedy oddychanie jest utrudnione i to właśnie przyczyna chrapania. Charakterystyczne dźwięki powstają wskutek trzepotania oraz drgania podniebienia miękkiego i nie są niczym groźnym dla zdrowia do momentu, gdy bezdech towarzyszący chrapaniu nie występuje częściej niż 10 raz na godzinę.


Dlaczego chrapiemy? 

Jak zostało wspomniane, bezpośrednią przyczyną chrapania jest utrudniony przepływ powietrza podczas snu. Ten stan rzeczy może mieć jednak różne powody. Chrapanie może więc być następstwem:

  • alergii, która wywołuje obrzęk śluzówki i ścian dróg oddechowych i tym samym utrudnia oddychanie podczas snu,
  • otyłości, ponieważ tkanka tłuszczowa gromadzi się w okolicach gardła oraz uciska na nie sprawiając, że swobodny przepływ powietrza w czasie snu staje się praktycznie niemożliwy,
  • osłabienia mięśni gardła,
  • powiększenia migdałków, co powoduje zmniejszenie się szczeliny przeznaczonej na przepływ powietrza,
  • polipów nosa,
  • skrzywienia przegrody nosowej,
  • przerostu nasady języka lub języczka,
  • przerostu lub obrzęku małżowin usznych.

Uporczywe chrapanie – przyczyny zależne od nawyków

Warto przy tym zauważyć, że mężczyźni chrapią o wiele częściej niż kobiety. Wedle statystyk chrapie co dziesiąta osoba, natomiast wśród nich aż 80% to mężczyźni. U kobiet pojawia się najczęściej po menopauzie i wtedy zauważamy te uporczywe chrapanie. Przyczyny tego stanu jednak nie są do końca zbadane w medycynie. Pojawiające się okazjonalnie chrapanie może mieć także inne przyczyny.

  • zbyt duża ilość wypitego alkoholu oraz przyjmowanie narkotyków powodują relaksację mięśni gardła, co z kolei prowadzi do problemów z oddychaniem i chrapania,
  • spanie na plecach, przez co język może opadać do tyłu jamy ustnej.

Przyczyny chrapania u dzieci

Wielu rodziców zastanawia się dlaczego się chrapie mimo młodego wieku. Regularnie słyszymy o rodzicach, którzy udają się do laryngologa, aby poznać fundamenty tego problemu. Faktem jest, że dzieci także czasem chrapią, jednak powody tego stanu rzeczy mogą być różne. Najczęściej są to:

  • alergie,
  • powiększone migdałki,
  • niedrożność nosa,
  • wiotkość krtani.

Podsumowanie i przestroga

Choć chrapanie to na ogół niegroźna, choć męcząca dolegliwość, w niektórych przypadkach może prowadzić do nieprzyjemnych powikłań, takich jak nieprawidłowy przepływ krwi w tętnicy szyjnej, co z kolei powoduje miażdżycę. Warto także udać się do specjalisty wtedy, gdy sen nie zapewnia wypoczynku – być może występuje niebezpieczny bezdech senny.

Źródła i literatura

  1. Zaburzenia oddychania w codziennej praktyce; Skalski M.; Medical Tribune; Polska, Warszawa 2012
  2. Powikłania wynikające z zaburzeń oddychania w czasie snu; Chazan R; Medycyna po Dyplomie (wydanie specjalne);2008; 22-25