Jak nie chrapać i w końcu przesypiać całą noc?

co zrobić, żeby spać w nocy

Chrapanie to wbrew pozorom poważny problem, który może świadczyć o problemach ze zdrowiem. Chrapanie jednej osoby niekiedy mocno utrudnia życie współlokatorom. Co więcej, zaburza sen nie tylko osobom w otoczeniu, ale także samej osobie chrapiącej, która może być lekko niedotleniona, a często jest także wybudzana poprzez poszturchiwanie lub cmokanie zniecierpliwionej osoby śpiącej obok. Czy istnieją dobre, skuteczne sposoby na to, by raz na zawsze przestać chrapać? Co zrobić, by nie chrapać?


Nawigacja:

Więcej niż jeden sposób w jaki nie chrapać nocą

Badania bezlitośnie ujawniają skalę problemu, który dotyczy ogromną część społeczeństwa. Niestety większość osób lekceważy sam problem chrapania, zupełnie nie interesując się w jaki sposób można przeciwdziałać temu schorzeniu. Poniżej przedstawiamy 6 sprawdzonych w praktyce metod, które pozwolą w końcu okiełznać te nieszczęsne, nocne odgłosy.

1. Co zrobić, aby nie chrapać? Rzucić palenie!

Nikotyna powoduje podrażnienie gardła i wywołuje obrzęk śluzówki. to z kolei zmienia strukturę podniebienia miękkiego i sprawia, że tkanki są łatwiej wprawiane w drganie. Podobne działanie ma zwiotczający mięśnie alkohol – picie niedługo przed snem niemal gwarantuje chrapanie u osoby, która ma do niego skłonności. Nie bez znaczenia są także przyjmowane leki nasenne – w ostatnim przypadku warto skonsultować uporczywe chrapanie z lekarzem, który przepisał dany środek.


2. Spać w korzystniejszej pozycji

Bardzo duże znaczenie ma wybór odpowiedniej, wyprofilowanej poduszki, która podtrzymuje głowę, nie wywołując jednocześnie nadmiernego zgięcia szyi. Jak nie chrapać, nie biorąc leków ani nie wykonując zabiegów? W profilaktyce chrapania sporą rolę odgrywa także pozycja całego ciała – lepiej jest spać na boku, niż na plecach, ponieważ wtedy nie zapada się język i nie otwierają usta. Warto również zadbać o optymalne warunki, wywietrzenie pokoju, nawilżenie powietrza, nieprzegrzewanie pomieszczeń. Niekiedy pomaga delikatne podniesienie zagłówka łóżka, tak, by głowa znajdowała się ponad nogami.

3. Co zrobić z chrapaniem? Zrzucić nadmiarowe kilogramy

Osoby z nadwagą są częściej narażone na chrapanie, ze względu na większe zwiotczenie mięśni. Co zrobić z chrapaniem? Warto dla zdrowia, ale także w imię spokojniejszych nocy, zrzucić zbędne kilogramy poprzez wdrożenie diety i regularnego wysiłku fizycznego. Chrapaniu sprzyjają także ciężkostrawne, wysokokaloryczne posiłki spożywane przed snem.

4. Zastosować odpowiednie leki

Leki zapobiegające chrapaniu występują w rozmaitych formach – mogą być kroplami do nosa, sprayem, aerozolem, tabletkami.

Ich działanie polega na obkurczaniu śluzówki i ułatwianiu spływania wydzieliny. Warto jednak dobrze przemyśleć ich stosowanie, ponieważ w niektórych przypadkach mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Najlepszym wyjściem wydaje się skonsultowanie ich stosowania z lekarzem, który najlepiej podpowie, co zrobić na chrapanie

5. Zastosować opaskę na chrapanie

Miękka, elastyczna opaska wspierająca język i żuchwę zapobiega niedrożności dróg oddechowych i otwieraniu ust. Co zrobić, aby nie chrapać? Można kupić opaskę w odpowiednim rozmiarze i zakładać ją na noc. Ten prosty produkt pomaga bardzo wielu osobom, ponieważ nie dopuszcza do powstania drgań na podniebieniu miękkim.

6. W ostateczności – wykonać operację

W wielu przypadkach, gdy pacjenci pytają co zrobić, żeby nie chrapać w nocy, lekarze polecają zabieg chirurgiczny. Operacje na chrapanie polegają na wszczepianiu implantów lub powodowaniu bliznowacenia tkanek, by je usztywnić. Można je wykonywać z pomocą impulsów elektrycznych, laserów oraz szeregu innych metod. Lekarz z pewnością pomoże zdecydować o najlepszym dla danego pacjenta sposobie.

Literatura i źródła

  1. Otyłość a bezdech senny; Wolf J, Narkiewicz K.; Kardiologia na co Dzień 2007; 3(2): 113–119.
  2. Cardiac arrhythmias, snoring, and sleep apnea; Hoffstein V, Mateika S.; Chest; 1994; 106: 466-671.
  3. Population-based study of sleep-disordered breathing as a risk factor for hypertension; Young T, Peppard PE, Palta M et al.; Arch Intern Med 1997; 157: 1746-52