Zabieg na chrapanie – jaki wybrać?

zabieg na chrapanie

Chrapanie to nie tylko uciążliwy odgłos, uprzykrzający życie chrapiącemu i osobom śpiącym w pobliżu. Chrapanie może też być groźne dla zdrowia, zwłaszcza gdy wiąże się z bezdechem. Chrapiąca osoba bywa niedotleniona, czasem ta przypadłość wiąże się także z problemami z krążeniem. Oprócz domowych i farmakologicznych sposobów, można także zdecydować się na leczący chrapanie zabieg. Z czym wiąże się taka decyzja i na jakie zabiegi można się zdecydować?


Nawigacja:

Zabiegi na chrapanie stanowią ostateczność

Pierwszy front w walce z chrapaniem to zawsze zmiana trybu życia (rzucenie nałogów, zmiana pozycji podczas spania, kupno poduszki ortopedycznej). Drugą linią są leki na chrapanie, które obkurczają śluzówkę i utrudniają powstawanie drgań o charakterystycznym dźwięku. Niekiedy jednak żadne z tych działań nie przynosi skutku. Chrapanie nie tylko nie mija, ale jest coraz bardziej uciążliwe, utrudnia wszystkim sen i wprawia chrapiącego w zakłopotanie. Pozostaje wizyta u specjalisty i wykonanie zabiegu.

Jaki lekarz od chrapania zajmuje się zaburzeniami snu?


Wizyta u lekarza i przedstawienie mu swojego problemu są niezbędne, by przeprowadzić zabieg. Lekarz od chrapania to laryngolog, ponieważ zjawisko to wiąże się zawsze z jamą ustną lub nosową. Laryngolog przede wszystkim ustali, gdzie tkwi przyczyna chrapania – w krzywej przegrodzie nosowej, przeroście migdałków czy w samym podniebieniu miękkim. Dopiero potem zdecyduje, czy w tym konkretnym przypadku wskazany jest zabieg na chrapanie i jak dokładnie powinien on wyglądać. A zbiegi wyglądają różnie, w zależności od tego, jaka jest przyczyna chrapania i jaką metodą najłatwiej będzie ją raz na zawsze usunąć. Wachlarz zabiegów na chrapanie jest dziś bardzo szeroki.

W zależności od lokalizacji problemu

Problemy wywołujące chrapanie są zazwyczaj zlokalizowane w nosie, na podniebieniu lub w języku. Mogą być także kwestią przerośniętych migdałków, które należy usunąć. Dopóki nie zostaną wycięte, żadna inna operacja na chrapanie nie przyniesie skutku.


  • Zabiegi podniebienia, czyli laserowe leczenie chrapania


Najczęściej stosowanymi technikami w tym przypadku jest laserowe leczenie chrapania lub technika polegająca na wykorzystaniu fal radiowych i niskich temperatur. Obie te techniki mają na celu wytworzenie blizn na podniebieniu miękkim. Same operacje nie są bolesne i nie trwają długo, jednak rekonwalescencja bywa nieprzyjemna. Istnieje także możliwość wszczepienia implantów w podniebienie. Wszystkie te zabiegi dążą do usztywnienia podniebienia miękkiego. Zarówno leczenie chrapania laserem, jak i inne metody operacji podniebienia są bardzo skuteczne.


  • Zabiegi na nosie, czyli wewnętrzna operacja na chrapanie

W celu zlikwidowania chrapania stosuje się metody obkurczania małżowin nosowych lub septoplastykę – korektę przegrody nosowej. Przerośnięte małżowiny nosowe można także korygować za pomocą wiązki laserowej. Efekt jest trwały i przynosi znaczną poprawę komfortu i skuteczności oddychania przez nos, co przekłada się na niechrapanie.


  • Inne, alternatywne zabiegi

Aby wyeliminować chrapanie, wykonuje się także zabieg usuwania przerośniętych migdałków – kiedy to one odpowiadają za dolegliwość. Istnieje także kilka zabiegów mających na celu zmniejszenie odpowiedzialnego za utrudnienia w oddychaniu języka. O tym, jaki zabieg należy wybrać i który przyniesie najlepsze efekty, decyduje lekarz w porozumieniu z pacjentem.

Literatura i źródła

  1. Obstructive Sleep Apnea; Sean M, Caples, DO, Apoor S et al.; Annals of Internal Medicine 2005; 142: 187–191.
  2. Long-term cardiovascular outcomes in men with obstructive sleep apnea-hypopnea with or without treatment with continuous positive airway pressure: an observational study; Marin JM, Carizo SJ, Vicente E et al.; Lancet 2005; 365:2034-41.
  3. Familial aggregates in obstructive sleep apnea syndrome; Guilleminault C, Partinen M, Hollman K et al.; Chest 1995; 107: 1545-1551.